Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Реформирање на ЕУ за прием нови членки

04/11/2023

Париз и Берлин изготвија проект за реформирање на ЕУ, што се однесува на оспособувањето на Унијата за да функционира со 3о и повеќе земји-членки. ЕУ сега ја сочинуваат...

 • Свет

  Насилна русифизација на Украинците

  20/11/2023

  Со наредба од Кремљ, на окупираните територии во Украина, руските власти спроведуваат насилна русифизација на Украинците- присилувајќи ги да земат руски пасош и да прифатат  дека се  руски...

 • Европа/ЕУ

  Лондон : Врховниот суд против „Планот Руанда“

  18/11/2023

  Контроверзниот план на британските конзервативци- мигрантите кои илегално се влезени во Велика Британија (главно преку каналот Ламанш), да се дислоцираат во далечната Руанда и таму да чекаат разврска...

 • Екстра Глобал

  Островот на грофот Монте Кристо

  18/11/2023

  Малечкиот остров Иф, лоциран пред влезот на Марсеј, во Франција, го нарекуваат европски Алкатраз, според истоимениот остров во САД, во заливот на Сан Франциско. Иф е минијатурен остров...

 • Екстра Глобал

  Исланд пред вулканска ерупција

  16/11/2023

  Повеќе од една недела на Исланд трае вонредна состојба во очекувањето да „експлодира“ вулканот Фаградалсфјал , што се наоѓа на полуостровот Рајкјанес, јужно од главниот град Рејјавик, постојано...

 • Вести

  Русија: Убиец помилуван како воен ветеран

  16/11/2023

  Еден од убијците на руската новинарка Ана Политковскаја е помилуван и пуштен на слобода, затоа што се борел како руски „доброволец“ во војната против Украина. Веста за тоа...

 • Европа/ЕУ

  Британија: Бившиот премиер стана министер

  14/11/2023

  Поранешниот британски премиер Дејвид Камерон направи неочекувано враќање во политиката на Обединетото кралство, откако прифати и експресно беше именуван за нов шеф на британскиот Форин Офис. Не се...

 • Европа/ЕУ

  Борут Пахор – Каде ќе беше Словенија без ЕУ

  13/11/2023

  Поранешниот словенечки претседател Борут Пахор изјави дека ЕУ и порано и  беше потребна на Словенија,  потребна и е и сега, а така ќе остане и понатаму. Посебно во...

 • Западен Балкан

  „Фактичко признавање на Косово“

  12/11/2023

  Во текот на својата турнеја низ Западен Балкан, претседателката на Европската комисија ( технички и правно -премиерката на ЕУ) секаде настојуваше да ја афирмира новата политика на Брисел...

 • Едиторијал

  Понуда што не се одбива

  11/11/2023

  Оваа година има крупна и значајна промена во односот на Брисел и на ЕУ кон земјите кандидати и претенденти за влез во Унијата, кога станува збор за годишните...

 • Вести

  Центри за прифаќање мигранти од Италија во Албанија

  11/11/2023

  Владата на Италија ќе изгради  во Албанија центри за прифаќање на илегални мигранти кои на италијанската територија пристигнуваат преку Медитеранот. Тоа е суштината на посебниот , билатерален договор,...

Повеќе
Горе