Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Реформирање на ЕУ за прием нови членки

04/11/2023

Париз и Берлин изготвија проект за реформирање на ЕУ, што се однесува на оспособувањето на Унијата за да функционира со 3о и повеќе земји-членки. ЕУ сега ја сочинуваат...

 • Вести

  Борис Џонсон станува ТВ новинар

  29/10/2023

  Поранешниот британски премиер Борис Џонсон станува телевизиски новинар во десничарскиот ТВ канал – GB News. Станува збор за нова британска телевизиска станица, која емитува програма од 2021 година...

 • Екстра Глобал

  Мајка со тужба ги исели синовите од својата куќа

  29/10/2023

  Една 75 годишна Италијанка ги тужела своите двајца, возрасни и материјално ситуирани, синови затоа што не сакале да се иселат од нејзината куќа. Тужбата уследила откако мајката со...

 • Европа/ЕУ

  Полска: Геј оргии во станот на католички свештеник

  27/10/2023

  Официјален Ватикан соопшти дека папата Франциско, без размислување, ја прифатил одлуката на  полскиот католички бискуп Гжегож Кашак , да се повлече од својата позиција како раководител  на бискупијата....

 • Свет

  Терорист на Хамас : „Мајко, убив десетмина Евреи“

  25/10/2023

  Израелската тајна служба Шин Бет , соопшти дека ги има  „ловено“ тајните разговори  на убијците на Хамас, кои во својата бестијална операција за убивање на еврејско население на...

 • Вести

  Штрајк на премиерката на Исланд

  25/10/2023

  Десетици илјади жени во Исланд, во вторникот одбија  да дојдат на работа, штрајкувајќи незадоволни од родовата нееднаквост ,  на која се изложени, кога станува збор за платите на...

 • Свет

  Русија создава српски баталјон за Украина

  24/10/2023

  Неколку европски медиуми открија дека Москва регрутира државјани на Република Србија за својата агресивна и освојувачка војна во Украина. Според лондонски „Гардијан“ , со ваквата регрутација се започнало...

 • Европа/ЕУ

  „Ако сакате да тргуваме- јавете се“

  24/10/2023

  Германскиот министер за трговија Кристијан Линднер во разговор за Би-Би-Си има изјавено дека -„ не мисли оти Британија има добиено било какви бенифиции и дека има полза од...

 • Вести

  Мелони го набрка од дома својот партнер

  22/10/2023

  Италијанската премиерка Џорџа Мелони го набрка од дома својот партнер, со кого речиси  десет години живееше во невенчана брачна врска, во која имаат седумгодишна  ќерка и својата одлука...

 • Екстра Глобал

  Романски град – најморничаво место во Европа

  20/10/2023

  На десетина денови пред Ноќта на вештерките, лондонските медиуми направија листа на – најморничавите места во Европа и при тоа определија дека „титулата“ најстрашно место му е доделена...

 • Европа/ЕУ

  Брисел против вето во надворешната политика

  20/10/2023

  После Самитот на земјите од Берлинскиот процес, што се одржа во Тирана, сосема е извесно дека ( за прв пат) постои рок за ново проширување на ЕУ- со...

Повеќе
Горе