Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Десничарите монтираат снимки против Бајден

21/06/2024

Белата куќа , за прв пат, реагираше на валканите политички подметнувања на десничарите во САД и нивните медиуми кои почнаа да монтираат видео снимки од настаните на кои...

 • woman in white long sleeve shirt and white pants doing exercise woman in white long sleeve shirt and white pants doing exercise

  Здравје

  Британија-трансфузија со заразена крв

  25/05/2024

  Над 30 илјади Британци биле заразени, а од нив над три илјади починале, како последица на нездравата крв што им била давана при примањето трансфузија со инфицирана крв....

 • Едиторијал

  Провокација кон ЕУ и соседите

  22/05/2024

  Партијата која победи на изборите во Северна Македонија, нудејќи им  на гласчите национализам, реваншизам и антиалбанство, а тие тоа го прифатија, наместо мултикултурализмот,  европеизација на државата, како и...

 • Екстра Глобал

  Загинат и повредени патници во турбуленција

  21/05/2024

  Еден патник загина, а други триесетина се потешко и полесно повредени во авионот на компанијата „Сингапур Ерлајнс“, откако леталото било погодено од невоoбичаено силна турбуленција, за време на...

 • Свет

  Иран без претседателот Раиси

  20/05/2024

  Иранскиот претседател Ебрахим Раиси,  ултраконзервативец меѓу политичката елита во Иран, кој уште од  порано беше ставен на американската „црна листа“ , загинал при паѓањето на претседателскиот хеликоптер. Инцидентот...

 • Западен Балкан

  Белград преговарал за „помилување“ на Хашим Тачи

  20/05/2024

  Белград и Приштина  тајно преговарале за своевидно „помилување “ на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, на тој начин што српската страна би се согласила да се укине одделот...

 • Вести

  „Омразата што ја ширите предизвика атентат“

  18/05/2024

  Словачкиот министер за внатрешни работи Матуш Шутај оцени дека атентатот врз премиерот Роберт Фицо е напад врз демократијата и врз државата, а за тоа ги обвинува и медиумите...

 • Култура

  Актери бараат враќање на Кевин Спејси

  18/05/2024

  Група филмски актери , меѓу кои Шерон Стоун, Лијам Нисон и Британецот Стивен Фрај побараа од продуцентските куќи и од режисерите враќање на филмот на нивниот колега Кевин...

 • Европа/ЕУ

  Словачка- Пет истрели за премиерот

  16/05/2024

  Роберт Фицо, контроверзниот премиер на Словачка, најверојатно ќе го преживее атентатот што беше извршен врз него, кога еден политички неистомисленик пукаше во него, додека претседателот на владата разговараше...

 • Вести

  Турција ги претвора црквите во џамии

  15/05/2024

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган лично раководеше со церемонијата на отворањето на византиската црква Хора, во Истанбул, сега претворена во џамија. Пред четири години , владата во Анкара...

 • mountain cover with snow mountain cover with snow

  Екстра Глобал

  Шерпасот Рита 29 пати на Монт Еверест

  15/05/2024

  Непалецот Ками Рита, најпознатиот тамошен  шерпас и алпинистички водич, неопходен при искачувањето на највисокиот врв во светот, на Химелаите, постави нов (неслужбен) светски рекорд, откако по 29 пат...

Повеќе
Горе