Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Реформирање на ЕУ за прием нови членки

04/11/2023

Париз и Берлин изготвија проект за реформирање на ЕУ, што се однесува на оспособувањето на Унијата за да функционира со 3о и повеќе земји-членки. ЕУ сега ја сочинуваат...

 • Западен Балкан

  „Нема услови за српско/косовскиот дијалог“

  16/10/2023

  Флоријан Бибер, професор на Универзитетот во Грац (Австрија) и добар познавач на балканските состојби смета дека во сегашниот момент нема услови за продолжување на започнатиот дијалог на Србија...

 • Технологија

  Икс на Илон Маск со најмногу дезинформации

  16/10/2023

  Европската комисија (ЕК) го предупреди американскиот милијардер Илон Маск дека неговата социјална мрежа Икс ( поранешен Твитер) е преплавена со лажни вести и со дезинформации за војната која...

 • Екстра Глобал

  Мајкл Кејн заминува во пензија

  16/10/2023

  Познатиот британски актер Мајкл Кејн објави дека се повлекува од глумењето и дека  одлучил да се пензионира. Кејн кој за своите постигнување во светот на филмот и театарот...

 • Свет

  Хамас-орудие на Иран на Блискиот Исток

  13/10/2023

  Израел  формира воен, владин кабинет во кој се премиерот Бенјамин Нетанијаху и лидерот на опозицијата Бени Ганц, откако тие двајцата се создаде заедничка влада која ќе управува со...

 • Свет

  Убивани само зашто се Евреи

  12/10/2023

  Повеќе од 1200 израелски граѓани се досега брутално убиени и искасапени во своите домови, во раните утрински часови во саботата. Убивани се цели семејства. Жени и деца, дури...

 • Западен Балкан

  „Руската пропаганда преку Србија во регионот“

  10/10/2023

  Џејмс Рубин, висок функционер на американскиот Стејт департмент изјави дека Србија се претвори во „влезна точка за навлегување на руската пропаганда во Западен Балкан“. Рубин кој годинава престојуваше...

 • Европа/ЕУ

  Уште еден Орбан во ЕУ ?

  10/10/2023

  Најмногу гласови на неодамнешните парламентарни избори во Словачка освои партијата Смер (Насока) на поранешниот левичарски популист и русофил Роберт Фицо, иако првичните резултати (врз основа на излезноста на...

 • Вести

  Газа- појас за кој постојано се војува

  09/10/2023

  Минијатурниот појас Газа- сместен меѓу Египет и Израел- одново е повод за ново војување и за уште еден судир на Блискиот Исток, отворајќи го повторно  прашањето за оваа...

 • Свет

  Хамас го фати Израел на спиење

  09/10/2023

  Сабота во Израел не е обичен ден, тоа е еврејски сабат- верски празничен ден за Израелците, кога најчесто семејството се собира, за да бидат заедно, вo опуштена домашна ...

 • Европа/ЕУ

  За проширувањето на ЕУ ќе требаат 256 милијарди евра

  06/10/2023

  Непосредно пред одржувањето на третиот по ред Самит на Европската политичка заедница, во Толедо, во Шпанија, во некои европски медиуми се појавија проценки колку пари би чинело проширувањето...

Повеќе
Горе