Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Десничарите монтираат снимки против Бајден

21/06/2024

Белата куќа , за прв пат, реагираше на валканите политички подметнувања на десничарите во САД и нивните медиуми кои почнаа да монтираат видео снимки од настаните на кои...

 • Екстра Глобал

  Мардок во пети брак на 93 години

  05/06/2024

  Америјанскиот медиумски тајкун Руперт Мардок се ожени по пети пат, на свечена церемонија на неговиот голем посед со лозови насади во Калифорнија. Мардок  кој има 93 години се...

 • Свет

  Трамп меѓу затворот и Белата куќа

  03/06/2024

  Доналд Трамп е првиот претседател на САД осуден за кривично дело, откако поротата составена  од 12 американски граѓани, во судот во Њујорк го прогласи за виновен за сите...

 • Европа/ЕУ

  Бугарија-Амбасадорот против премиерот

  03/06/2024

  Во екот на својата предизборна кампања- за шестите по ред вонредни избори, во изминатите помалку од три години, Бугарија се најде во една (неочекувана) политичка кризна ситуација ,...

 • Вести

  Букурешт сонува за „Голема Романија“

  31/05/2024

  Во време на силно будење на ултрадесничарењето низ некои земји во Европа, пред се во Германија, покрај традиционалното ултраштво присутно во политиката на Франција , Италија и  Шпанија,...

 • Свет

  „Признавањето на Палестина има контра ефект“

  30/05/2024

  Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт изјави дека е грешка одлуката на Норвешка, Република Ирска и Шпанија, да признаат палестинска држава. „Како политичар- од секогаш се залагав за политичко...

 • Вести

  „Кловн кој може да стане тиранин“

  29/05/2024

  Прославениот американски актер Роберт Де Ниро остро го нападна поранешниот претседател на САД Доналд Трамп, нарекувајќи го „кловн кој би можел да стане тиранин“. Ваквата изјава холивудската ѕвезда,...

 • Свет

  Путин го враќа Јанукович во Киев ?

  29/05/2024

  Владимир Путин, во петокот, ненадејно понуди мировен договор за Украина и тоа во време кога руската војска е во офанзива на источниот украински фронт и кога украинските бранители...

 • Екстра Глобал

  Љубовџискиот скутер на Оланд- на аукција

  27/05/2024

  Скутерот на поранешниот француски претседател Франсоа Оланд , со кој тајно одеше на љубoвни состаноци, искрадувајќи се од Елисејската палата и од претседателското обезбедување, е продаден на аукција-...

 • brown concrete building under blue sky during daytime brown concrete building under blue sky during daytime

  Западен Балкан

  Резолуцијата на ОН нуди помирување

  27/05/2024

  Обединетите нации, после долги развлекувања и политички пазарења, конечно, усвоија резолуција за  геноцидот во Сребреница, гратче во источна Босна, извршен во јули 1995 година, кога војската на Република...

 • a large water fountain in front of a large building a large water fountain in front of a large building

  Европа/ЕУ

  Софија не прифати претседателска средба во Рим

  25/05/2024

  Официјална Софија  не прифатила претседателска средба во Рим, меѓу бугарскиот претседател и претседателката на Северна Македонија  за време на нивниот престој во Ватикан , каде и обајцата присуствуваа...

Повеќе
Горе