Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Реформирање на ЕУ за прием нови членки

04/11/2023

Париз и Берлин изготвија проект за реформирање на ЕУ, што се однесува на оспособувањето на Унијата за да функционира со 3о и повеќе земји-членки. ЕУ сега ја сочинуваат...

 • Екстра Глобал

  „Бунга- бунга“ девојките контра семејството Берлускони

  07/11/2023

  Семејството на починатиот италијански милијардер Силвио Берлускони има проблеми со „бунга-бунга“  девојките што  поранешниот премиер на Италија ги користеше за неговите „луди журки“ и забави во неговите вили,...

 • Свет

  Подземен град под Газа

  06/11/2023

  Минијатурниот појас Газа, сместен покрај брегот на Медитеранот, меѓу Израел и Египет,  стана светски настан и тема околу која  (одново) се подели светската јавност. после најкрволочниот терористички напад...

 • Свет

  Трамп го направи Орбан лидер на Турција

  03/11/2023

  Низа гафови и промашувања има направено Доналд Трамп, на неколку свои јавни настапи пред Американците кои го подржуваат , на митинзи на кои  настојува да ги убеди дека...

 • Вести

  Израелски амбасадор со ѕвездата од време на нацизмот

  03/11/2023

  Израелскиот амбасадор во ОН Гилат Ердан предизвика преседан во Светската организација, откако на седница на Советот за безбедност се појави со жолтата Давидова ѕвезда на реверот на своето...

 • Западен Балкан

  Милорад Додик заговара „Голема Србија“

  01/11/2023

  Лидерот на босанските Срби Милорад Додик изјави дека сите етнички Срби кои живеат на територијата на Балканот треба да се обединат и да живеат во една, заедничка држава-...

 • Екстра Глобал

  Рекордна посета на замокот на Дракула

  01/11/2023

  Замокот Бран, сместен на еден шумовит рид во областа Трансилванија, во Романија, секоја година е масовно посетуван во деновите пред  Ноќта на вештерките ( меѓу 31 октомври и...

 • Свет

  Трета сомнителна смрт во „Лукоил“

  30/10/2023

  Владимир Некрасов (66), претседател на Одборот на директори во руската нафтена компанија „Лукоил“ , почина ненадејно во Москва. Според локалните медиуми- овој висок функционер на  компанијата – набрзина...

 • Култура

  Актерот Метју Пери (веројатно) се удавил

  30/10/2023

  Американскиот актер Метју Пери (54) кој во деведестите години на 20 век се прослави во глобално популарната ТВ серија „Пријатели“ беше најден мртов во својот дом во Лос...

 • Вести

  Борис Џонсон станува ТВ новинар

  29/10/2023

  Поранешниот британски премиер Борис Џонсон станува телевизиски новинар во десничарскиот ТВ канал – GB News. Станува збор за нова британска телевизиска станица, која емитува програма од 2021 година...

 • Екстра Глобал

  Мајка со тужба ги исели синовите од својата куќа

  29/10/2023

  Една 75 годишна Италијанка ги тужела своите двајца, возрасни и материјално ситуирани, синови затоа што не сакале да се иселат од нејзината куќа. Тужбата уследила откако мајката со...

Повеќе
Горе