Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Претседатели како цареви, деспоти и султани

27/05/2023

Реџеп Таип Ердоган кој се бори и (најверојатно) ќе се избори за својот трет претседателски мандат на изборите во Турција, засега е еден од тројцата политичари во Европа...

 • Вести

  САД и ЕУ со остро предупредување за Косово

  08/06/2023

  САД и ЕУ остро ја предупредија косовската влада околу најновата криза создадена со избрзаните решенија на премиерот Албин Курти, барајќи  од неа да попушти во спорот со локалните...

 • Западен Балкан

  „Стоп на насилството“ без политички амбиции

  07/06/2023

  Пет пати досега граѓаните на Белград излегуваат на масовни протести, спроведени  под паролата „Стоп на насилството„. Последен пат тоа се случи во изминатиот викенд – на денот кога...

 • Екстра Глобал

  Нуркачи го чистат морето околу Санторини

  06/06/2023

  Нуркачи-доброволци тргнаа во акција за чистење на морето околу грчкиот остров Санторини, на крајниот југ од Егејското море. Со оваа операција која била покрената  за да се одбележи...

 • Европа/ЕУ

  Зоран Милановиќ: „Слава Украини“ е нацистички поздрав

  04/06/2023

  Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го изедначи патриотскиот украински поздрав – „Слава Украини“ со хитлеровскиот „Зиг Хаил“ од времето на нацистичка Германија и предизвика бранување во европската јавност, како...

 • Култура

  „Оживеан“ фараонот Тутанкамон

  01/06/2023

  Еден меѓународен научен тим успеа да го „оживее“  фараонот Тутанкамон, еден од најпознатите  во историјата на стариот Египет. Со помош на дигитален модел наушници од Австралија, Бразил и...

 • Европа/ЕУ

  Британија: Кампања за одвраќање мигранти од Албанија

  01/06/2023

  Владата во Лондон и британскиот Хоум Офис покренаа масовна кампања за одвраќање на државјаните на Албанија за да емигрираат во Велика Британија. Станува збор за акција на имигрантските...

 • Вести

  Москва: Налог за апсење на американски сенатор

  30/05/2023

  Руските власти издадоа налог за апсење на американскиот сенатор Линдзи Греам, за наводно сторена „тешка навреда “ кон Русите, која всушност , не постои таква како што руската...

 • Екстра Глобал

  „Китот Хвладимир шпионира за Русија“

  30/05/2023

  Белуга китот кој носи колан околу телото се појави во морските води блиску до брегот на Шведска и одново предизвика големо внимание и доби публицитет, како и пред...

 • Вести

  Висока затворска казна за освојувањето на Капитол Хил

  29/05/2023

  Лидерот на американската ултра-десничарска, милитантна група „Oath Keepers” Стјуарт Родес е осуден на 18 години затвор за за нападот и освојувањето на Конгресот на САД, на Капитол Хил....

 • Свет

  Сто години на Хенри Кисинџер

  29/05/2023

  Малкумина се светски политичари, уште помалку дипломати, чиј роденден е одбележан во меѓународната јавност, како што изминатиот викенд тоа се случи со одбележувањето на стотиот роденден на се...

Повеќе
Горе