Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Смрта на затвореникот од логорот „Поларен волк“

17/02/2024

Алексеј Навални , најостар критичар на рускиот режим, прогласен од Кремљ за “државен непријател“, умре ( како политички затвореник) во казнениот логор „Поларен волк“ , во Сибир,  во...

 • Западен Балкан

  Србија : Историска победа, или историски грабеж

  21/12/2023

  Само еден ден по последните предвремени парламентарни избори во Србија, што се одржаа  неполни две години по претходните, земјата влезе во уште поголема политичка криза, не чекајќи ги...

 • Вести

  Софија : Забрането интервју на руската амбасадорка

  19/12/2023

  Официјална Софија и Москва  уште повеќе ги заладија своите и онака студени односи ( со актуелната власт) во Бугарија, откако програмскиот совет на Бугарското национално радио (БНР) забрани...

 • Европа/ЕУ

  Парламентарка лажела за набавката на корона маските

  19/12/2023

  Една британска парламентарка, член на Горниот дом на Парламентот, призна дека во повеќе наврати ја излажала домашната јавност, негирајќи дека е директно поврзама со компанијата која добила вносен...

 • Европа/ЕУ

  „Рајхсбургер“ подготвувале пуч во Германија

  17/12/2023

  Вкупно 27 лица се обвинети за припадност и за подршка на терористичката , ултрадесничарска организација „Рајхсбургер“ ( Граѓани на Рајхот) – за велепредавство и  за подготвување насилен државен...

 • Екстра Глобал

  Исчезнато момче најдено по шест години

  17/12/2023

  Еден 17 годишен тинејџер од Англија, од градот Олдхам, кој се водел  како исчезнат во Шпанија, уште во 2017 година, кога имал 11 години, е пронајден во Франција- ...

 • Бизнис Глобал

  Грција најпребарувана дестинација на Гугл

  17/12/2023

  Угледното американско списание за туристички патувања низ светот,  Conde Nast Traveler, ја објави листата на десет најбарани и најпопуларни дестинации, врз основа на податоците на Гугл за најчестите...

 • Вести

  „Повторно будење на Австро-Унгарија“

  14/12/2023

  Однесувањето на Унгарија, кога станува збор за Украина, за односот кон путинова Русија, па дури и за  војната на Израел против Хамас,  а во последно време и на ...

 • Европа/ЕУ

  „Забрана“ за Британците за брак со странци

  14/12/2023

  Владата на Велика Британија одлучи – практично- да им забрани на најголемиот број британски државјани да се мажат, или да се женат со државјани на странски земји. Ваквата...

 • Екстра Глобал

  Скапоцениот прстен во хотелската правосмукалка

  13/12/2023

  Еден скапоцен прстен , проценет на 800 илјади евра, беше најден во правосмукалка на елитниот париски хотел „Риц“ – откако околу неговото исчезнување се развија разни приказни за...

 • Екстра Глобал

  Брод удри во мост во Лондон

  12/12/2023

  Еден помал патнички брод, пловејќи по реката Темза, низ центарот на Лондон, удри во еден од мостовите и остана заглавен под него. Според британските медиуми, во овој инцидент...

Повеќе
Горе