Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Смрта на затвореникот од логорот „Поларен волк“

17/02/2024

Алексеј Навални , најостар критичар на рускиот режим, прогласен од Кремљ за “државен непријател“, умре ( како политички затвореник) во казнениот логор „Поларен волк“ , во Сибир,  во...

 • Свет

  Шизма наместо христијанска љубов

  12/10/2018

  Вселенската патријаршија со седиште во Цариград (Истанбул), побрзо отколку што се очекуваше, одлучи да и признае независност (автокефалност) на Украинската православна црква со седиште во Киев. Во одлуката...

 • Брифинг/Weekly

  Уапсен лидерот на перуанската опозиција

  12/10/2018

  Лидерот на опозицијата во Перу Кеико Фуџимори е уапсена и  со лисици на рацете одведена на сослушување, откако е обвинета за корупција и за перење пари. Заедно со...

 • Брифинг/Weekly

  Нетанијаху: Не се плашиме од руските ракети

  11/10/2018

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху изјавил дека ќе се продолжи со нападите врз цели на сириската територија и покрај одлуката на Москва да и испорача на Сирија, усовршен ракетен...

 • Свет

  Зошто замина Ники Хејли

  11/10/2018

  Американскиот амбасадор во ОН, Ники Хејли (46) неочекувано поднесе оставка на оваа функција, оставајќи ја политичката јавност во САД збунета од заминувањето на „најмоќната жена “ во администрацијата...

 • Брифинг/Weekly

  БиХ заробена во националните ровови

  09/10/2018

  Во БиХ се одржаа општи избори за сите органи на власта на федерално и кантонално ниво, но покрај малата излезност од 53 отсто и регистрираните нерегуларности, основниот впечаток...

 • Вести

  Новинарите и натаму ги убиваат…

  09/10/2018

  Младата бугарска новинарка, Викторија Маринова (30) брутално е убиена во бугарскиот град Русе. Беживотното тело на популарната новинарка на локалната телевизиска станица, е најдено во паркот, покрај Дунав,...

 • Брифинг/Weekly

  Лекции за дестабилизација

  09/10/2018

  Уште еден руски амбасадор низ балканскиот регион, се замеша во македонската одлука за членството на државата во НАТО и подоцна во ЕУ, подучувајќи не, што е добро, а...

 • Трендови + Општество

  Коцкање со климата!

  08/10/2018

  Крајно време е, преземете итни мерки, светот не оди по вистинскиот пат! Ќе биде скапо, но се уште има шанси! Ова се повиците од научници во светот соочени со...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Црна Гора предводи на патот кон ЕУ

  07/10/2018

  Црна Гора и Србија, се единствените две држави од  Западен Балкан кои се на патот за полноправно членство во ЕУ, затоа што и двете имаат започнат процес на пристапни преговори,...

 • Едиторијал

  Време за дистанцирање

  06/10/2018

  Некои македонски дипломати се имаат пожалено, дека за разлика од неделите и деновите пред рефередумот од 30 септември, кога не се можело “глава да се дигне од работа”,...

Повеќе
Горе