Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Реформирање на ЕУ за прием нови членки

04/11/2023

Париз и Берлин изготвија проект за реформирање на ЕУ, што се однесува на оспособувањето на Унијата за да функционира со 3о и повеќе земји-членки. ЕУ сега ја сочинуваат...

 • Западен Балкан

  Нова „Олуја„ меѓу Загреб и Белград

  06/08/2018

  Европскиот континент ова лето е зафатен со незапаметени горештини, кои донесоа суша каде обично ја нема, како во Холандија, Германија или Британија, а во Шпанија и Португалија, шумски...

 • Западен Балкан

  НАТО планира воздухопловна база во Албанија

  05/08/2018

  Албанскиот премиер Еди Рама откри дека НАТО планира да изгради воздухопловна база на територијата на Албанија, што би била првата во регионот на Западен Балкан. На својата Фејсбук...

 • Европа/ЕУ

  “Ноќните волци” на Кремљ се сместија во Словачка

  01/08/2018

  Руската националистичка банда-моторџии, наречена „ Ноќни волци„ од неодамна создаде своја база, во срцето на Средна Европа, во Словачка. Базата е сместена во словачкото село Долна Крупа, околу...

 • Западен Балкан

  Silk Road против ЕУ во Западен Балкан

  12/07/2018

  Европскиот Запад е загрижен поради забрзаното навлегување на Кина во реонот на Западен Балкан- поранешните југословенски републики Србија, Црна Гора, БиХ и Македонија, како и Албанија- покажуваат анализите...

 • Европа/ЕУ

  Тони Блер – Порастот на популизмот е закана за Европа

  29/06/2018

  Порастот на популизмот во Европа и во ЕУ, претставува закана за континетот и ризик тој да се врати во триесетите години на 20 век, кога на европско тло...

 • Македонија

  САД ја обвинија Русија дека се меша во решавањето на спорот меѓу Македонија и Грција

  28/06/2018

  Официјален Вашингтон одлучи јавно да и се спротивстави на Москва во нејзиното мешетарење низ Балканот, посебно истакнувајќи го случајот со Македонија и руското мешање во решавањето на спорот...

 • Европа/ЕУ

  Роман Абрамович протеран од Британија стана Израелец

  26/06/2018

  Рускиот милијардер Роман Абрамович, кој  повеке од десетина години живееше во Британија, засега, е единствената жртва на последната политичка расправија меѓу Лондон и Москва и на целосно замрзнатите...

 • Свет

  Пакистан барал од Индија да си го смени името

  25/06/2018

  Пакистан барал од Индија да си го промени името, пред 70 години, кога на крајот од британското колонијално владеење на Индискиот потконтинент, беа создадени две нови држави- Индија...

 • Европа/ЕУ

  Џорџ Сорос заговара втор референдум за Брегзит

  21/06/2018

  Американскиот финансиер, милијардер и филантроп Џорџ Сорос  смета дека Велика Британија треба да остане во ЕУ, но и дека е неопходно на Британците да им се овозможи ,...

 • Свет

  Асад ги менува границите под Кавказ

  19/06/2018

  Сирискиот претседател Башар ал Асад се одлучи да „излезе„ од регионот на Блискиот Исток, кризата во регионот и од хаосот во неговата земја, по шест годишната граѓанска војна, ...

Повеќе
Горе