Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Кање Вест го призна поразот

Кање Вест го призна поразот

Американскиот рапер Кање Вест призна дека доживел пораз на американските претседателски избори

Вест кој на годинешниве избори за Белата куќа се кандидираше како независен кандидат, на Твитер објави дека се одлучил, сепак, да признае дека изгубил, откако утврдил дека заостанува – со милионска разлика во гласовите – зад актуелниот претседател на САД и неговиот демократски противкандидат.

За раперот, добитник и на наградата „Греми“, кој сака да биде американски претседател, гласале 60 илјади Американци. Најмногу гласови добил во сојузната држава Тенеси. Десет илјади тамошни гласачи, токму нему му ја дале својата поддршка.

Самиот Кање Вест гласал во државата Вајоминг. Во вторникот, на денот на гласањето тој има признаено дека гласал за себе.

„Денес за прв пат гласав за еден претседател на САД, за некого во кого верувам – за себе!”

Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе